• alkoholizm, zdrada, przemoc fizyczna lub psychiczna ?
  • szukasz pozwu rozwodowego lub informacji prawnej ?
  • podział majątku ? alimenty ? nie wiesz co z dziećmi ?

Psychologia

Problemy seksualne w związku


Czy problemy seksualne w związku mogą być przyczyną rozwodu? Mogą a nawet bardzo często są, a to dlatego, że trudno rozmawiać partnerom na ten temat. Temat seksu nadal jest tematem trudnym, niezręcznym i zbyt intymnym dla wielu ludzi. Zacznijmy jednak od początku. Czym jest miłość?

Według profesora Bogdana Wojciszke miłość składa się z trzech składowych: namiętności, intymności i zobowiązania, z których każda zmienia się w innym tempie. W momencie poznania się dwóch osób najbardziej intensywna jest namiętność, ale trwa najkrócej, najważniejsza dla satysfakcji związku jednak jest intymność, nad którą trzeba pracować cały czas.

Wiele osób w pierwszych miesiącach zakochania ma poczucie, że miłość i seks są najważniejsze i że zawsze tak będzie. Wzajemna fascynacja, możliwość poznawania siebie, chęć bycia ze sobą przez 24 godziny na dobę powoduje że myśli zakochanych krążą wokół drugiej osoby. Po pewnym czasie przychodzi jednak moment, kiedy zakochani podejmują pierwsze decyzje o wspólnym zamieszkaniu czy ślubie. Jest to moment, który sprzyja pojawieniu się pierwszych problemów seksualnych w związku.

Pod jednym dachem zamieszkują ze sobą dwie różne osoby, dwa różne temperamenty, osobowości z odrębnymi doświadczeniami i przyzwyczajeniami, wyniesionymi z domu rodzinnego. Jest to moment, kiedy młodzi ludzie muszą wspólnie wypracować kompromisy między tym, co każde z nich wnosi do związku. Sam fakt wspólnego zamieszkania niestety bardzo często powoduje, że partnerzy przestają już aż tak bardzo zabiegać o względy partnerki, wychodząc z założenia że wystarczy kobietę zdobyć a potem już się jakoś ułoży. Kobiety także często z fascynującej partnerki mogą zmienić się w gosposię, która zaczyna zajmować się sprzątaniem, gotowaniem, a zapomina o tym co kiedyś było ważne. Szara codzienność, popadanie w rutynę powoduje że namiętność między małżonkami spada. A brak wzajemnej fascynacji bardzo szybko niweczy pociąg i ochotę na erotyczne i seksualne zbliżenia. Jest to pierwszy moment, kiedy małżonkowie powinni szczerze ze sobą porozmawiać o swoich odczuciach i wzajemnych pragnieniach. Jeśli tego nie zrobią w tym momencie, czyli na samym początku związku, z czasem może być tylko trudniej.

Kolejny trudny moment dla związku to ciąża i okres po urodzeniu dziecka. Wiele kobiet, które nie mają problemów z utrzymaniem ciąży właśnie w tym okresie ma duże zapotrzebowanie na bliskość z partnerem, w tym także na seks. Kobieta nie martwi się już tym czy zajdzie w ciążę, może więc w całości oddać się namiętności podczas zbliżenia. Zmiany hormonalne u kobiet często powodują to że seks staje się dla niej czymś zupełnie nowym. Pod koniec ciąży mogą się jednak pojawiać obawy czy nadal są atrakcyjne dla swoich partnerów, czy nadal są pożądane. Z drugiej strony obawa o zdrowie dziecka może powodować, że kobiety unikają zbliżeń seksualnych, nawet wtedy, gdy nie ma takich wskazań medycznych. Są też sytuacje kiedy ciąża jest zagrożona i kobieta nie może współżyć przez cały okres jej trwania. Pomimo że kobieta poświęca się dla swojego dziecka też może jej być trudno pogodzić się z faktem, że nie może być tak blisko z własnym partnerem jakby chciała. W trudnej sytuacji znajdują się również mężczyźni. Z jednej strony jest obawa o zdrowie dziecka i matki (wielu mężczyzn nadal ma obawy przed współżyciem z żoną w ciąży), z drugiej jest popęd seksualny, który mężczyźni chcą realizować. Ponownie tylko szczera rozmowa pozwoli małżonkom znaleźć wspólne rozwiązania, takie które zaspokoją potrzeby obu stron. Kiedy pojawia się dziecko, wcale nie jest łatwiej. Kobieta w dużej mierze poświęca się dziecku. Mąż w tym czasie może czuć się odsunięty i porzucony przez żonę. Dodatkowo zmiany hormonalne powodują, że kobiety mają znacznie zmniejszony popęd seksualny w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka. Opieka nad maluchem sprawia, że kobiety bywają zmęczone, niewyspane, nie mają czasu, by zadbać o siebie, najważniejsze jest dziecko. To także ważny moment, by zadbać o siebie wzajemnie, tak, aby kobieta miała trochę czasu dla siebie, mogła poczuć się ponownie żoną a nie tylko matką. Mąż z kolei nie powinien czuć się odsunięty na dalszy plan, jako ten, który ma tylko zarabiać pieniądze. Warto w takich momentach dbać o miłość. Wspólne wyjścia rodziców bez dziecka pozwolą im pogłębiać wzajemną bliskość i poczucie, że jest się mężem i żoną a nie tylko mamą i tatą. Trzeba wiedzieć, że jeśli małżonkowie będą czuć, iż nadal są dla siebie ważni i szanują swoje potrzeby, szansa na satysfakcjonujące życie seksualne wzrasta. Kolejne lata również przynoszą przed partnerami duże wyzwania. Problemy życia codziennego, szara rzeczywistość, opieka nad dziećmi, praca – to wszystko powoduje, że partnerzy oddalają się od siebie, a życie seksualne schodzi na dalszy plan. Są jednak drobne gesty, które powodują ,że może być inaczej. Krótki sms w ciągu dnia z ciepłą informacją, drobna niespodzianka, spacer zamiast kolejnego wieczoru przed telewizorem, to tylko niektóre sposoby, które przełamią rutynę tak zabójczą dla każdego związku.

O związek trzeba dbać od samego początku przez cały czas, a nie tylko wtedy gdy zaczyna się coś psuć. Najważniejsze jednak jest to , żeby ze sobą rozmawiać o tym, co nas cieszy w związku i o tym co nas martwi. Kiedy brakuje szczerej rozmowy pojawiają się niedomówienia, problemy, które często prowadzą do rozstań czy rozwodu. Czasami trudno partnerom porozumieć się samodzielnie i wtedy warto skorzystać z pomocy psychologa czy terapeuty, który pomoże nawiązać dialog i pozwoli na spojrzenie na problemy i związek z innej perspektywy.

opracowanie: Monika Miozga-Wójcik, Wrocławskie Centrum Psychoterapii Psychodynamicznej INSIDE www.inside.wroclaw.pl

Popularne tagi

pozew rozwodowy

 

pozew rozwodowy wzór

 

wysokość alimentów

 
jak napisać pozew rozwodowy
 
rozdzielność majątkowa
 
rozwód bez orzekania o winie
 

pozew wzór

 

wzór pozwu rozwodowego

 

podział majątku

 

pozwy rozwodowe

 

separacja

 

rozwód

 
rozwód z orzekaniem o winie

Copyright 2010-2013 www.przedrozwodem.pl Wszytkie prawa zastrzeżone.